Paravoltiž

Aktuálně:

V JK Počin již skončil provoz paravoltiže.

V JK Počin již skončil provoz paravoltiže

Náš paravoltižní tým se zúčastnil MČR v Brně 2019, odkud si holky přivezly 2x zlato, 2x stříbro, 1x bronz a 7 a 8 místo. Bylo celkem 63 startů, což je opravdu velká konkurence. Holky se s tím ale popraly a obhájily svůj titul. Celému paravoltižnímu týmu a pomocníkům, děkujeme. :) 

Co je paravoltiž?

Paravoltiž je jednou z rehabilitačních metod. Jedinec se zdravotním znevýhodněním (paravoltižér) vykonává pod zdravotním dozorem na nesedlaném koni gymnastické cviky, a to buď samostatně, nebo ve dvojici. Koně vede lonžér na lonži ve voltižním kruhu na levou ruku. Paravoltiž je v základech shodná s voltiží, což je sportovní disciplína nazývaná jako gymnastika na koni. Je určena zejména osobám: s poruchami chování (hyperaktivita, agresívní chování), s tělesným postižením (skoliózy, vadné držení těla), s mentální retardací či s dětskou mozkovou obrnou.

Pracovní tým

Paravoltiž je týmovou prací vyškolených odborníků. Je prováděna na doporučení odborného lékaře, nejčastěji pediatra, neurologa, psychologa nebo psychiatra. Kolektiv pracovníků tvoří cvičitel koní, který pečuje o koně a ručí za kvalitu a výcvik koní, dále lonžér, trenér a instruktor/terapeut.

Paravoltižní kůň
Dobrý paravoltižní kůň je jeden z předpokladů kvalitní paravoltiže. Výběr koně pro tuto oblast závisí na mnoha faktorech. Jedním z nich je nezkažený charakter zvířete. Voltižní kůň by měl být klidné, trpělivé a vyrovnané povahy a to nejen během cvičení, ale i ve stáji. Většinou na koních děti pouze necvičí, ale také se o něj před a po tréninku starají. Čistí jeho srst nebo místují box, kde koník tráví noc.

Vliv paravoltiže na cvičence
Je prokázáno, že paravoltižní ježdění má vliv na celkový vývoj jedince se zdravotním znevýhodněním. Ovlivňuje jak jeho fyzickou, tak psychickou stránku. Nejviditelnější je vliv na svalstvo a správné držení těla, ale působí pozitivně také na krevní oběh, dýchací a nervový systém a psychiku jedince. Trénovaný organismus je proto mnohem lépe chráněn proti negativním vlivům prostředí, je méně náchylný k nachlazení a pomaleji se unaví. Z pohledu pediatrie, ortopedie i psychologie je tento druh sportu ideální prevencí či typem terapie.

Cíle paravoltiže
Stejně jako ostatní formy léčebného ježdění má také paravoltiž své specifické cíle. Jde především o rozvíjení a zdokonalování pohybových schopností jedinců se zdravotním znevýhodněním v rámci jejich možností, zlepšování psychické kondice a schopnosti spolupráce s dalšími členy týmu. Cílem je také podporování samostatnosti, tvořivosti a zvyšování sebevědomí. Cvičení by mělo vést k pocitům uspokojení a radosti z dosažených výsledků a mělo by jedince motivovat k dalšímu zlepšování výkonů.

Aktuality

JK Počin vyjel na orientační závod

28. 5. 2024 12:51

Eva a její koňský parťák Hepík, kteří jsou od března našimi novými obyvateli a nyní již nepostradatelnou součástí našeho týmu, se v sobotu 25.5. účastnili orientačního závodu v okouzlujícím kraji Posázaví. Přečtěte si jaké jsou jejich dojmy a jak to dopadlo.

Čtěte více

Děkujeme Praze 14 a dobrovolníkům z firmy PwC

28. 5. 2024 11:32

V JK Počin se neustále něco děje! Nedávno nás navštívila skvělá parta dobrovolníků z firmy PwC, aby nám pomohli s pracemi, na které je potřeba více rukou, než máme běžně k dispozici. Díky jejich nasazení a štědré dotaci od Prahy 14 jsme tak mohli vylepšit podklad krmelce pro naše koně na výběhu.

Čtěte více
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti