Sedem může jezdec působit jednostranným zatížením, oboustranným zatížením, odlehčením. Čím klidněji a pružněji jezdec sedí, tím lépe reaguje kůň na tyto pomůcky.
Oboustranné zatížení hřbetu koně sedem použijeme tehdy, chceme-li výrazně aktivovat zadní nohy koně, tedy při všech přechodech a také zastavení. Při této pomůcce je důležité silnější napnutí křížových svalů, kdy jezdec na krátký okamžik zesílí napnutí břišních a dolních zádových svalů a hlouběji dosedne do sedla. Pokud je to nutné, i na několik za sebou jdoucích kroků, nebo cvalových skoků. V žádném případě nesmí jezdec použít napnutí kříže jako trvalou pomůcku, protože tím se kůň otupí a spíše to povede k zablokování pohybu dopředu.
Jednostranné zatížení působí jako podpoření pomůcek holeněmi a otěžemi při všech cvicích, které vyžadují přistavení (k levé, nebo pravé ruce při práci na kruhu, obratech apod.) koně. Jezdec přesune svoji váhu více na vnitřní sedací kost a přitom nepatrně sníží kyčel. Musí více našlápnout vnitřní třmen na příslušné straně. Záda jezdce však musí zůstat rovná a ramena zůstanou ve stejné výšce. Častou chybou je uklánění hlavy nebo zad na vnitřní stranu kruhu, což vede naopak k zatížení vnější sedací kosti.