Zpět

Správné držení otěží

Přidáno: 3. 11. 2012 11:42

03 Listopad 2012

Lokty rukou držících otěže se lehce dotýkají těla, pěsti svírající otěže jsou palcem otočené vzhůru. Předloktí a otěže tvoří přímku, nesmí být prověšená a jezdec cítí v rukou neustálý kontakt s koněm. Mezery mezi rukama závisí na šířce krku koně, protože linie otěž-ruka musí být přímá a rovnoběžná i při pohledu shora. Při jakémkoliv vedení otěží platí, že ruka má být nízko. Vysoká ruka má za následek zvedání hlavy, což zamezuje správnému přilnutí koně. Úprava délky otěží se provádí přehmátnutím na otěži. Přitom předá ta ruka, která bude otěž zkracovat, otěž druhé ruce. Uvolněná ruka uchopí otěž tak daleko, jak je potřeba. Pokud totiž při zkracování suneme ruku po otěži dopředu, ruší to koně v hubě a ruší to i jeho klidné přilnutí. Při ježdění v obratech má vnější ruka ležet vždy co nejtěsněji na koňském krku nebo na kohoutku, aby vnější otěž přiléhala po celé délce ke krku koně. Tato otěž působí jako varovná. Vnitřní ruka se ohne v zápěstí, čímž dojde k dostatečnému zkrácení vnitřní otěže a přistavení koně k vnitřní ruce. Přetahování otěže na druhou stranu krku je hrubou chybou.

Aktuality

JK Počin vyjel na orientační závod

28. 5. 2024 12:51

Eva a její koňský parťák Hepík, kteří jsou od března našimi novými obyvateli a nyní již nepostradatelnou součástí našeho týmu, se v sobotu 25.5. účastnili orientačního závodu v okouzlujícím kraji Posázaví. Přečtěte si jaké jsou jejich dojmy a jak to dopadlo.

Čtěte více

Děkujeme Praze 14 a dobrovolníkům z firmy PwC

28. 5. 2024 11:32

V JK Počin se neustále něco děje! Nedávno nás navštívila skvělá parta dobrovolníků z firmy PwC, aby nám pomohli s pracemi, na které je potřeba více rukou, než máme běžně k dispozici. Díky jejich nasazení a štědré dotaci od Prahy 14 jsme tak mohli vylepšit podklad krmelce pro naše koně na výběhu.

Čtěte více
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti