Zpět

Pomůcky jezdce

Přidáno: 3. 11. 2012 11:33

03 Listopad 2012

Jezdec působí na koně svým sedem, holeněmi a otěžemi. Současným spolu-působením pomůcek pak dosáhne požadovaného tempa, chodu a všeobecné kontroly koně. Cílem a také kritériem správných pomůcek je zjemňování jejich vlivu na koně a jejich nenápadnost. Pro pozorovatele by používání pomůcek mělo být postupně méně viditelné, kůň je však musí vnímat stále intenzivněji. Veškeré pomůcky se udílejí současně sedem, holeněmi i otěžemi. Sama o sobě nemá žádná z nich význam, proto je důležitá jejich vzájemná souhra. Je důležité si uvědomit, že pro člověka je přirozené dosahovat svých záměrů především rukou. Při ježdění na koni se musí ale naučit používat především sedu a holení, tím zároveň vystačit s jemnějšími pomůckami otěží. Určující pro sílu pomůcek je citlivost koně, stupeň jeho přiježděnosti a zamýšlený účel. Nejprve vždy použijeme jemnou pomůcku, kterou podle potřeby zesilujeme, nebo zeslabujeme. Hrubé pomůcky koně kazí, zatímco vhodné chválení zlepšuje vztah mezi jezdcem a koněm a zlepšuje i uvolněnost koně.

Pomůcky sedem

Pomůcky holeněmi

Pomůcky otěžemi

Přilnutí

Správné držení otěží

Aktuality

JK Počin vyjel na orientační závod

28. 5. 2024 12:51

Eva a její koňský parťák Hepík, kteří jsou od března našimi novými obyvateli a nyní již nepostradatelnou součástí našeho týmu, se v sobotu 25.5. účastnili orientačního závodu v okouzlujícím kraji Posázaví. Přečtěte si jaké jsou jejich dojmy a jak to dopadlo.

Čtěte více

Děkujeme Praze 14 a dobrovolníkům z firmy PwC

28. 5. 2024 11:32

V JK Počin se neustále něco děje! Nedávno nás navštívila skvělá parta dobrovolníků z firmy PwC, aby nám pomohli s pracemi, na které je potřeba více rukou, než máme běžně k dispozici. Díky jejich nasazení a štědré dotaci od Prahy 14 jsme tak mohli vylepšit podklad krmelce pro naše koně na výběhu.

Čtěte více
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti