Masopustní průvod v Horních počernicích

Jako už pravidelně, i letos jsme vyrazily za památkou českých tradic do Horních počernic.

Neděle – 2. března 2014 od 14:00
Jani a Verysa vyjely ve 12 hodin za ochotné spolupráce vranek Betky a Lucky. Počasí jim přálo, sluníčko nejen svítilo, ale i hřálo. Cestou klikatou dlouhou kráčely krok za krokem, jistě a ochotně. Klapot kopyt rozzářil nejednu dětskou i dospělou tvář, jež potkaly. Necelých pět kilometrů, cca jeden a půl hodiny volnou chůzí a čerstvá travička v cíli na loučce vedle školy.

Kostýmy zapůjčené od Spolku Molechet, krásné pláště, výtečně ladily se zbytkem výstroje obou jezdkyň. Dokonce i modré bandáže na jinak červeně laděné kobylce jen zdůrazňovaly její šmrnc. Inu posuďte sami. Jak by se ale mohla nelíbit? Důkazem bylo nemálo zájemců o pohlazení.

Do čela průvodu byl zařazen vůz tažený párem koní, posádku tvořili muzikanti s harmonikami. Hned za nimi naše kobylky a zástup přibližně 200 lidí v různých kostýmech. Nechyběli Lední méďa, kočka a koťátko, kostými „lahváče“ piva Svijany, princezny, mágové, lučištníci, lapkové, urození pánové i dámy.. Ještě dlouho mohla bych rozprávět o kostýmech, jež jsem zahlédla i nezahlédla. O bezpečnost na trase se starali policisté, kteří usměrňovali dopravu.

Trasa vedla od ZŠ Ratibořická, pokračovala přes zastávky u Úřadu MČ, cirkusu MUM a středověkého zastavení se spolkem Molechet k cíli u Chvalského zámku.

Atmosféru popisovat nemohu, tu musíte zažít. Sdílela jsem nadšení velkých i malých, s hrdostí a nadšením v sedle Lucinky pozorovala svět z nejúžasnější perspektivy mezi koňskýma ušima. Bujaré veselí zajisté pokračovalo bohatým programem u zámku, leč to už jsme vyrazily na cestu zpět ke stájím. Zpět na půdě Dolních počernic, romantické duše by nám záviděli, když se slunce pomaloučku chýlilo k západu, labutě na Počernickém rybníce se vystavovaly na odiv a v zámeckém parku kolem nás pobíhali s veselým štěkotem psi.

 

Fotky z akce pro nás udělal Martin Hozák. Děkujeme.
Podívat se na ně můžete na našem Rajčeti.

Verysa

Autor příspěvku: Verysa