HTFE – Hipoterapie ve fyzioterapii a ergoterapii




Na hipoterapii přijimáme v novém školním roce 2022/2023 pouze děti s handicapem ve věku 3-18 let a to na pozici náhradníka.
Přihlášku na místo náhradníka zasílejte na e-mail: hipoterapiejkpocin@seznam.cz.
Do přihlášky: jméno klienta, diagnóza, datum narození a telefonní kontakt na zákonného zástupce.
Místa stálých účastníků jsou pro letošní rok již obsazena.
Harmonogram hipoterapie JK Počin 2022/2023
Den | odpoledne |
úterý | 13:30 – 15:30 |
čtvrtek | 13:30 – 15:30 |
Obecně o hiporehabilitaci
- Hiporehabilitace je souhrnný název pro všechny aktivity a terapie při nichž se využívá kontaktu koně s člověk se zdravotním znevýhodněním či specifickými potřebami. Hiporehabilitace se dělí do 4 disciplín: Hipoterapie ve fyzioterapii a ergoterapii – HTFE (dříve Hipoterapie), Hiporehabilitace v pedagogice a sociální praxi – HPSP ( dříve Aktivity s využitím koní – AVK), Hipoterapie v psychiatrii a psychologii – HTP (dříve Psychoterapie pomocí koní), Parajezdectví
Hipoterapie ve fyzioterapii a ergoterapii – HTFE (dříve Hipoterapie)
Co to je?
- Jedná se o jeden z léčebných prostředků fyzioterapie
- Terapeutickým nástrojem je hřbet koně s jeho nazaměnitelným trojrozměrným pohybem při chůzi. Kůň má velmi podobnou mechaniku pohybu jako člověk. Jde o proprioceptivní neurosvalovou facilitační metodu, která napomáhá ovlivnit porušené pohybové vzorce klienta. Zároveň je koňský hřbet v chůzi výbornou balanční plochou, kde je možné zapojit i hluboko uložné svaly lidského těla. Nesporně pozitivní vliv mají i další aspekty hipoterapie jako příjemmá psychická stimulace, venkovní klidné prostředí, teplo koně, socializace s členy týmu a samotným zvířetem. Podpora veškerého smyslového vnímání a nabídka jiné prostorové dimenze, než na kterou je klient zvyklý.
Jak to funguje u nás?
- Hipotehabilitační tým, který se věnuje klientovi je velmi početný. Nejprve je třeba, aby odborný lékař klientovi na základě jeho omezení doporučil hipoterapii. Při samotné terapii je přítomen z jedné strany koně fyzioterapeut, který určuje výběr koně pro danou diagnózu, určuje terapeutickou polohu na koni, koriguje klienta do správných pozic a stará se o propojení celého týmu. Terapie v JK Počin sou vedeny fyzioterapeutkou Mgr. Veronikou Horákovu se specializačním kurzem Hipoterapie ve fyzioterapii a ergoterapii. Z druhé strany koně jistí klienta asistent. Nepostradatelnými členy jsou i cvičitel koní, který připravuje koně pro hipoterapii a vodič, který koně při terapii koně vodí, společně s terapeutem upravují tempo koně a také zajišťuje komunikaci mezi koněm a zbytkem týmu. A nejvýznamějším členem týmu jsou konští kolegové Mates, Šibal, Lucie a Django. Naši koně, zapojení do hiporehabilitace, mají licenci hiporehabilitačních koní ČHS. Brzy se chystá udělat licenci i náš nejnovější kolega pětiletý valach Rocky.
- Terapie mají největší význam pokud se provádějí dlouhodobě a pravidelně (1x týdně po dobu aspoň tří mesíců).
- V JK Počin se zaměřujeme především na individuální hipoterapii ve fyzioterpii dětí od 3 let a mládeže. Dospělí klienti k nám přicházejí v rámci spicifických skupin (integrační centra, neziskové organizace, zdravotnická zařízení atd.).
- Hipoterapii lze aplikovat již od věku 2 měsíců a horní hranice není neurčena. V JK Počin zatím NEPROVOZUJEME hipoterapii v ranné péči, tedy do věku 3 let dítěte.
- Preferujeme dlouhodobou (i několikaletou) spolupráci s našimi členy.
- Váhový limit pro poskytování hiporehabilitace vzhledem ke koňskému hřbetu je 80 kg.
- Funguje u nás docházkový systém pro náhradníky. Nejste-li stálým členem pro nedostatek kapacity, nemusíte zoufat. Pravidelně se uvolňují místa pro náhradníky vlivem nepřítomnosti stálých členů pro nemoc, lázně atd.
- Hipoterapie u nás funguje během školního roku. Tedy září až červen. Přes léto mají koně aktivní dovolenou na pastvinách mimo Prahu, kde probíhají intenzivní pobyty hiporehabilitace, dětské jezdecké tábory a voltižní tábory.
- Terapeutická jednotka hipoterapie trvá libovolně dlouho až do 30 min, dle potřeb a možností klienta a podle zhodnocení terapeuta.
______________________________________________________________________________
Bezpečnost při terapiích
Základem je dobře připravený kůň a tým zkušených odborníků. Mezi další faktory řadíme kvalitní vybavení střediska (bezbariérové prostředí, nasedací rampa, postroje pro koně).
A v neposlední řadě by měl klient používat bezpečnostní jezdeckou helmu.
Co potřebujete k hipoterapii v JK Počin?
– písemné doporučení Vašeho ošetřujícího lékaře
– u dětí vždy doprovod dospělého
– neklouzavý oděv, který je dostatečně volný, aby neomezoval pohyb klienta na hřbetu koně
– pokud chcete koně odměnit po terapii vlastními pamlsky, přineste kousek tvrdého chleba, mrkev nebo jablíčko, nenoste k nám prosím cukr. Pamlsky Vám rádi poskytneme z našich zásob.
– helmy, vestičky máme k dispozici a zapůjčení, pokud jsou však Vaše děti fixovány na vlastní bezpečnostní helmičku, noste ji s sebou
Hipoterapie u nás probíhá na travnatém i asfaltovém pásu podél Rokytky, kdy je kůň veden u hlavy. Trasa je převážně rovná, což umožňuje adaptaci na pohyb koně a v závěru, pokud je to fyzioterapeutkou doporučeno se dají zařadit i kopečky, obraty a změny tvrdosti podkladu.
Ceník hipoterapie:
Individuální hipoterapie :
1 terapie (20-30 minut) 400,- Kč
11 terapií = 10 + 1 zdarma (20-30 minut) 4000,- Kč
Své terapie omlouvejte nejpozději do 20:00 předchozího večera v docházkové tabulce na Google disku, která vám bude zaslána po přihlášení se na email.
V případě neomluvení, nebo pozdního omluvení, bude požadována úhrada plné hipoterapeutické jednotky.

Jsme členem České hiporehabilitační společnosti (ČHS), v rámci které jsme Střediskem doporučené hiporehabilitace.